|
Sidste nyt. |
|
Kom til Regelaften
den 16. februar 2010 kl. 19:00 eller den 23. februar 2010 kl. 19:00 med Poul Madsen Aftenens emne: Hvornår er bolden i spil? Der vil være mulighed for let forplejning. Tilmelding på listerne i klubben eller på email: post@dragor-golf.dk
senest den fredag den 12. februar 2010 Max 25 deltagere
|
|
Bookning i vinterperioden.
Det vil være en stor hjælp for restauranten og Farid, hvis alle booker sig via Golfbox ved spil i vinterperioden.
Farid vil gerne holde åbent, hvis der er mange på banen, det kan være tirsdag med dame vintergolf, onsdag Old Timers, og torsdag herre vintergolf.
Se restuarantens åbningstider klik her
|
|
Kære medlem
Skal Dragør Golfklub løbe med den store præmie i Grand Parks konkurrence om en samlet værdi på 30.000,- kr.
Hvis du vil deltage i konkurrencen, kan du gå ind på www.grandpark.dkog skrive hvorfor du syntes, at netop Dragør Golfklub skal vinde den store præmie.
Præmien vil blive brugt i forbindelse med næste års turneringer og aktiviteter i klubben.
|
|
SÅ GÅR DET LØS På lørdag d.12 september spiller Dragørs 3 divisionshold oprykningskamp på Hedeland kl. 10:00. Mød op og støt drengene i deres bestræbelser på at sikre sig oprykning. Den afgørende kamp spilles mod Skovlunde/Herlev. |
|
Caroline indtager Sverige
Endnu en flot landsholdsudtagelse til Caroline Nistrup, Caroline deltager i denne uge i International European Ladies Amateur Championship på Falsterbo Golf Club.
Så hvis der er nogle, der føler sig fristet til at se golf i verdensklasse, skal man ikke køre langt for at følge de kommende stjerner. Der er også liveopdatering, både via DGU"s hjemmeside og på teetime.dk Dragør Golfklub glæder sig til at følge Caroline. Med sportslig hilsen Lars Jensen |
|
Glædelig nyhed til Kaninerne/nybegyndere.
En Kanin der har bestået storbaneprøven, må spille hver dag, hele ugen, på den store bane ifølge et medlem med registreret hcp på 49 og derunder.
Husk altid, at lukke en hurtigere gående bold igennem.
God runde
Begynderudvalget. |




